مرکز تحقیقات گیاهان دارویی
۰۰/۷/۲۷
تاريخچه
مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی منطقه 7 کشور، در سال 1386 تاسیس و در تاریخ 1387/06/26 توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی مورد موافقت اصولی و در تاریخ 1392/02/23 مورد موافقت قطعی قرار گرفت. این مرکز تحقیقات از تاریخ 1395/03/18 به همراه مرکز تحقیقات سلولی-مولکولی و مرکز تحقیقات بیوشیمی بالینی، تحت عنوان پژوهشکده علوم پایه سلامت فعالیت خود را ادامه می دهد. 
این مرکز فعالیت خود را با اهدافی چون توسعه و بکارگیری دانش بشری در زمینه علم، انجام پژوهشهای بنیادی اپیدمیولوژیک و بالینی ، جمع آوری ، تنظیم و طبقه بندی اسناد ، مقالات و مدارک مربوطه و انتشار آنها، تربیت نیروی انسانی محقق و ترغیب ، تشویق و بکارگیری محققین، کوشش در جلب توجه و همکاری مراکز تحقیقاتی و اجرائی مربوطه در داخل کشور و همکاری علمی با مراکز تحقیقاتی و آموزشی سایر کشورها و سازمانهای بین المللی شروع و ادامه می دهد. با توجه به اینکه استفاده از گیاهان دارویی به منظور درمان با تاریخ زندگی انسان همزمان بوده است. انسان در تمام دوران تاریخی جهت درمان چاره ای جز توسل به گیاهان نداشته است. اگر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهای شیمیایی و سنتزی به شدت رواج یافت ولی به سرعت آثار زیان بار آن بر زندگی، سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی گردید. تنوع آب و هوایی در ایران باعث رویش انواع گیاهان با خواص دارویی متنوع شده است. آب و هوای معتدل کوهستانی چهارمحال و بختیاری و بارش نسبتا" مناسب سبب رویش بسیاری از گیاهان دارویی در این منطقه گردیده است. این مسائل فعالیت مستدام این مرکز، جهت انجام تحقیقات در این زمینه را قوت می بخشد.
زمینه های اصلی تحقیقاتی این مرکز شامل بررسی اثرات فارماکولوژیک و درمانی گیاهان دارویی در مدل های حیوانی و بالینی متعدد، اثرات تراتوژنیک و سمی گیاهان، استاندارسازی و تعیین مواد موثره گیاهی و مطالعات فیتوشیمی، جداسازی و تعیین ساختارهای مولکولی گیاهان می باشد که با توجه به فعالیت های تحقیقاتی گسترده این مرکز و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی موجود آماده ارائه همکاری با مرکز رشد فناوری و سلامت در زمینه های خدمات آزمایشگاهی، کارگاهی و مشاوره ای می باشد. بدینوسیله امکان شکل گیری شرکت ها را در دوره های پیش رشد فراهم می نماید.
 
جهت مشاهده موافقت نامه اصولی و قطعی مرکز کلیک کنید.
تاریخ به روز رسانی: 1400/07/04
تعداد بازدید: 1275
آدرس : شهركرد، رحمتيه ،دانشگاه علوم پزشكي شهركرد
دورنگار: 33330709-038       تلفن: 33346692-038
medplant@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1400/07/27
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal